BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS »

Ishrana i gajenje pasa




HRANJENJE I ODVIKAVANJE OD MAJCINOG MLEKA
(iz knjige "Vas pas", David Taylor)

Ako sve prodje bez teskoca, leglo psica ce se majcinim mlekom hraniti sve do tri ili pet nedelja. U jednom trenutku tog razdoblja, dok jos uvek sisaju dosta mleka, mozete zapoceti dodavati kravlje mleko, tako da psici nauce lizati sa tanjirica. Time cete izbeci zastoj u rastu psica, sto je posledica smanjivanja kolicine hrane, a podstice se i prirodno smanjivanje kolicine mleka koje majka stvara, zbog sve manje potraznje.

Odvikavanje od majcinog mleka
Prvi korak prema odvikavanju od majcine hrane je pripremanje mesavine decije kasice i ugrejanog kravljeg mleka, te stavljanje malo toga na vrh prsta u usta svakog psica. Nakon sto ih naviknete na mesavinu, stavljajte je dvaput dnevno na njihove tanjirice. Prve nedelje, ili nesto duze, psici ce puziti preko tanjirica, pa ce ih nakon jela biti potrebno obrisati. Cak i mala kolicina mleka ili druge hrane preostale na kozi moze uzrokovati upalu ili gubitak dlake. Zenku za vreme hranjenja obicno treba skloniti kako se ne bi previse uplitala (nap.aut. topika: nase kuje bi rado pojele celi obrok svojoj deci : )) Dok psici nauce ispravno lizati, i na taj nacin uzmu dovoljno hrane, tako ih se moze poceti hraniti tri do cetiri puta dnevno; to je trenutak kad ih treba poceti navikavati na meso.

Tradicionalni prvi tvrdi obrok od nastruganog najboljeg komada mesa nije bas najbolji za stenad, jer mu nedostaje kalcijuma. Zelite li upotrebiti sveze meso, morali biste mu dodati kalcijum u vidu kostanog brasna. Strugano meso dobicete tako da odrezak polozite na dasku i po njemu cvrsto struzete ostrim nozem, dobijajuci neku vrstu "mesne paste". Ako je psicima vise od tri nedelje, odmah im mozete dati sirovu samlevenu govedinu kojoj ste dodali kostano brasno.

Kako majka daje sve manje mleka, tako povecavajte kolicinu hrane koju vi dajete. Psici se hrane cesce nego odrasli psi zbog istih razloga kao i odojcad - hrana im treba zbog brzog rasta i razvoja. Energetske potrebe psica, prema njegovoj tezini, do cetiri su puta vece od potreba odraslog psa.

Ako majka ima dovoljno mleka i psici su zadovoljni ishranom, nemojte previse zuriti u odvikavanju od te vrste hrane. No ako psici u petoj nedelji jos to nisu zapoceli, odmah pocnite sa davanjem mesa. Uopsteno govoreci, u sestoj nedelji mladi psi od kuje vise ne bi smeli mnogo traziti.

Razvijanje odraslih navika u jelu
Kad je stencima otprilike 12 nedelja, obicno pocnu izbegavati jedan obrok, pa prekinite sa jednim od mlecnih. Tri obroka dnevno se nastavljaju do uzrasta od 6 meseci, a potom dva do dobi od 9 meseci. Da li cete psa nastaviti hraniti dvaput ili jednom dnevno zavisi delimicno o okolnostima, a delimicno od psa. Uopsteno, manji psi se osecaju bolje dajemo li im dva obroka dnevno.

Pravilan pristup hrani
Psicima nemojte dati priliku da postanu "neodlucni" u jelu. Kad im stavite hranu na tanjirice, donesite ih do njih i tiho napustite. Nemojte ocekivati da ce psici sami pronaci ostavljenu hranu. Obrok neka traje 20-30 minuta, a potom sklonite tanjirice. Ostaci se ponekad mogu pokriti, staviti u frizider, i ponovo dati stencima kao sledeci obrok, mozda sa malo dodanog umaka ili mesne supe. I ovaj drugi put nemojte im dati da se hrane duze od pola sata, jer obrok posaje suv i neukusan.

Dnevni raspored ishrane (7-12 nedelja)
mleko i kasica - jutro
meso i prepecen hleb - podne
meso i prepecen hleb - posle podne
mleko i kasica - vece

Odvikavanje psica hranjenih na flasicu
Postupak je isti kao i onaj opisan za normalne psice, ali zapocinje nakon otprilike dve i po nedelje. Najpre naucite psice da lizu, i cim to savladaju pocnite im davati meso. Rukom hranjeni psici obicno nauce lizati nekoliko dana pre nego oni sto sisaju, sto ce vam olaksati posao. Dobro pripazite da u ovoj fazi stenad ne pocnu zaostajati zato sto sa tanjirica ne pojedu dovoljno hrane. S hranjenjem na bocicu nastavite sve dok niste sigurni da se psici dobro hrane, te da dobijaju na tezini.


DOHRANJIVANJE STENADI
(iz knjige "Pas moj prijatelj", Prof. dr Mario Bauer)

Vec u periodu kad se odbijaju od sise, stenad treba dohranjivati. Dohrana se vrsi sa nekoliko obroka dnevno, sto zavisi od toga da li ih kuja jos povremeno doji ili ne. Nakon mesec dana starosti, stenad mora dobijati punu hranu, bez obzira sto eventualno jos uvek sisa. Hrana koju im tada nudimo sastoji se od nekoliko mesnih i mlecnih obroka dnevno. Mesni obroci sastoje se od umereno posoljenog i kuvanog govedjeg mesa u mnogo vode, kako bi se dobilo dovoljno supe u koju je potrebno zakuvati zobene pahuljice, pirinac, testeninu, neko povrce poput mrkve, blitve, spanaca. Od ovoga napraviti kasu. U dobro izmesanom mesnom obroku jedna trecina je dobro usitnjeno meso, a druge dve trecine druga navedena hrana. Potrebno je pripaziti da se svaki dan menja dodatak mesu.

Mlecni obrok je pirinac, psenicni griz, zobene pahuljice (kuvane na mleku uz dodatak malo secera). Na jedan od tih obroka pozeljno je svaki dan staviti jedno zumance. Ljusku jajeta treba ocistiti od unutrasnje opne, osusiti i zdrobiti u prah. Tim prahom cemo posuti jedan dnevni obrok. Uz navedene obroke povremeno cemo dodati i mali komad usitnjene sirove telece jetre.

Ovakva se prehrana vrsi kod svih stenadi, bez obzira na pasminsku pripadnost i brzinu rasta i razvoja. Razvoj koji se zasniva na velicini pasa unutar razlicitih kategorija veoma je raznolik, kako po brzini rasta, tako i po trajanju pojedinih faza razvoja. To dovodi do odredjenih razlika, ne u vrsti, vec u kolicini hrane. Rezim ishrane od odbijanja od sise, pa nadalje opisacemo po kategorijama pasa po velicini.

Prihranjivanje stenadi iz naseg iskustva

Kada stenad napune tri nedelje pocnemo ih prihranjivati. Kako nase odrasle pse hranimo suvom (granuliranom) hranom, prihranu pocinjemo hranom istog proizvodjaca, namenjenoj upravo ovom dobu stenadi (naziv joj je "Start" i granule su izuzetno sitne, velicine okruglastog zrna pirinca). Hranu potopimo u toplu vodu i kada je potpuno natopljena ispasiramo je kuhinjskom alatkom kojom se pasira i krompir za pire. U ovu kasu dodamo toplo kravlje mleko. Hranu sipamo u plitke posudice i prvih nekoliko dana (3-4 dana) stencima pomazemo da nauce jesti. Prvi i drugi dan im nudimo ovu kasicu na prstu, pa u zavisnosti od njihove zelje za jelom ponudimo je na tanjiricu ili iz dlana. U svakom slucaju, potrebno je par dana da stenad nauce da sama lepo jedu.

Ovakvu kasu im pripremamo prvih par nedelja, a kasnije nema potrebe za pasiranjem natopljene hrane, jer je izuzetno sitne granulacije, vec je samo prelijemo toplim mlekom. Povremeno im u ishranu dodamo zumance, beli sir, skuvana i samlevena govedja srca ili jezike, mada ne previse, da se ne bi navikli i kasnije odbijali gotovu hranu.

0 коментара: